Skip to main content

Astăzi, a avut loc trainingul — ”Cum se scrie o lucrare științifică de succes?”, în cadrul Campaniei în Sprijinul Absolventului de Succes, ediția 2025, destinată să sprijine absolvenții în finalizarea studiilor universitare, în colaborare cu Facultatea de Biomedică.

Evenimentul a fost deschis de Irina Cerneuscaite, director, care a subliniat rolul crucial al acestei campanii în sprijinul succesului absolvenților în procesul de elaborare și redactare a tezelor de licență și masterat.

Absolventa de succes a Facultății de Biomedicină, Anastasia Cucu a prezentat un training despre pașii esențiali în redactarea unei lucrări științifice, abordând subiecte precum structura corectă a unei prezentări de licență, utilizarea surselor de informație relevante și actuale, precum și menționarea elementelor vizuale în text. De asemenea, au fost discutate aspecte tehnice legate de organizarea bibliografiei.

La sfârșit, a avut loc o sesiune de întrebări, unde Doamna Valeria Rusanovschi, lector univ. a oferit răspunsuri practice, încurajări, iar participanții au obținut clarificări referitoare la procesul de redactare a tezelor.

Această campanie le oferă studenților instrumentele necesare pentru a naviga cu succes în procesul de documentare și redactare a tezelor, sprijinindu-i în realizarea unui parcurs academic de succes.

Leave a Reply